Jak obliczać zapotrzebowanie na profesjonalne środki chemiczne?

Jak obliczać zapotrzebowanie na profesjonalne środki chemiczne?

Optymalizacja zużycia środków czystości w firmie

Czy da się zredukować koszty profesjonalnych środków czystości bez utraty ich efektywności i obniżania standardów świadczonych usług? W jaki sposób to zrobić? Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

W zarządzaniu operacjami firm, zwłaszcza w branżach takich jak usługi sprzątające, gastronomia czy przemysł, precyzyjne obliczanie zapotrzebowania na profesjonalne środki czyszczące jest kluczowe dla efektywności i kontroli kosztów związanych z prowadzeniem biznesu. Niewłaściwe dozowanie i brak wiedzy o produktach to prosta droga do niepotrzebnych i przede wszystkim zbędnych kosztów, które w łatwy sposób można wyeliminować.

Więcej nie znaczy lepiej

Decydując się na profesjonalne środki czyszczące trzeba pamiętać, że są to produkty skoncentrowane, a zatem przeznaczone do używania jako roztwory o określonych stężeniach. Zaproponowane przez laboratorium producenta stężenia substancji aktywnych są wystarczające, aby dany produkt skutecznie poradził sobie z zabrudzeniami, do usuwania których jest przeznaczony. Oznacza to, że nadmierne dozowanie jest zupełnie zbędne, bo nie przekłada się na efektywność czyszczenia czy skrócenie czasu pracy. Wiąże się jedynie ze zbędnymi kosztami, których – jeśli nie monitoruje się na bieżąco – na pierwszy rzut oka nie widać. Aby uniknąć marnotrawstwa i efektywnie zarządzać środkami czystości, a przy tym budżetem firmy, warto stosować się do tych prostych, ale bardzo istotnych i sprawdzonych zaleceń.

Jak obliczać zapotrzebowanie na profesjonalne środki chemiczne

Rzetelna ocena sytuacji

Pierwszym krokiem do oszacowania zużycia profesjonalnych środków czystości jest zebranie podstawowych informacji na temat: powierzchni do czyszczenia, częstotliwość czyszczenia, rodzaj powierzchni, stopnia zabrudzenia oraz – po wyborze odpowiedniego środka czyszczącego – rekomendowanych przez producenta stężeń.

Załóżmy, że mamy:

  • Powierzchnię: 1000 m²
  • Zalecane stężenie producenta: 1% (10 ml na 1 litr wody)
  • Zużycie roztworu: 30 ml/m²
  • Częstotliwość czyszczenia: codziennie

Obliczenia:

Z naszych obliczeń wynika, że w ciągu trzydziestu dni zużywa się około 9 litrów preparatu czyszczącego. Warto jednak pamiętać, że mogą wystąpić niewielkie różnice między teoretycznym wyliczeniem a faktycznym zużyciem. Na przykład, sezonowość czy zwiększony ruch mogą wpłynąć na poziom zabrudzenia, a tym samym na ilość potrzebnego środka. Regularny monitoring zużycia i porównywanie go z wcześniejszymi wyliczeniami pozwala jednak uzyskać dokładny obraz rzeczywistego zużycia oraz związanych z nim kosztów.

Dozowniki i przeszkolony personel

Aby świadomie zarządzać chemią profesjonalną, warto skorzystać z kalkulatorów zużycia często dostępnych na stronach producentów (już niebawem na naszej stronie!). Dodatkowym udogodnieniem podnoszącym wydajność i efektywność są systemy dozujące, precyzyjnie odmierzające potrzebną ilość środków czystości. Eliminują ryzyko nadmiernego zużycia, automatyzując i ułatwiając pracę personelowi sprzątającemu. Mówiąc o personelu trzeba pamiętać, że to właśnie on stanowi kluczowy element, który decyduje o sukcesie lub porażce całego procesu optymalizacji. Odpowiednio wyedukowany zespół nie tylko dokładnie stosuje się do zaleceń dotyczących dozowania, ale również aktywnie monitoruje i koryguje rzeczywiste zużycie preparatów, co docelowo wpływa na optymalizacje procesów, bardziej efektywne zarządzanie zapasami czy redukcję niepotrzebnych kosztów. Personel jest na pierwszej linii w procesie utrzymania standardów czystości, to on zarządza zużyciem środków czystości i to jego kompetencji bezpośrednio wpływają na standard i koszt usług.

Nie chomikuj. Kalkuluj zużycie i zamawiaj na bieżąco!

Precyzyjne obliczanie zapotrzebowania na środki chemiczne pozwala wyeliminować zbędne chomikowanie zapasów i takie budowanie zamówień, aby cyklicznie zamawiać potrzebne produkty, bez zamrażania środków w zbędnie chomikowanych produktach, które tak naprawdę są dostępne u nas od ręki.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą lepiej zrozumieć tajniki skutecznego i ekonomicznego zarządzania chemią profesjonalną. Oprócz optymalizacji kosztów i zwiększenia efektywności działań, takie podejście przynosi także korzyści dla środowiska. Lepsze zarządzanie środkami czystości zmniejsza ich zużycie, co oznacza mniejsze obciążenie dla ekosystemu. Dzięki temu dbamy nie tylko o budżet, ale również o naszą planetę. Jeśli potrzebujecie wsparcia, pozostajemy do dyspozycji.

Polecane produkty:

Dozownik PROMAX na max 4 produkty 16L/MIN do rozcieńczania i dozowania środków chem.

System rozcieńczania detergentów do czyszczenia przeznaczony do dozowania maksymalnie 1 lub 4 środków chemicznych

Dozowwnik Proclean 0,5L ECO ścienny ze stali nierdzewnej

Naścienny dozownik łokciowy ze stali nierdzewnej jest połączeniem minimalizmu, prostoty i estetyki z solidnością zastosowanych materiałów.

Preparat do mycia powierzchni zmywalnych Czerwone Owoce 1000ml

Preparat do codziennego mycia wszelkich powierzchni zmywalnych: meble, okna, drzwi, ściany, podłogi i in.

Preparat do mycia powierzchni zmywalnych Zielona Herbata 1000ml

Preparat do codziennego mycia wszelkich powierzchni zmywalnych: meble, okna, drzwi, ściany, podłogi i in.

Emulsja samopołyskowa do podłóg 1000ml

Preparat do pielęgnacji i nabłyszczania podłóg i innych powierzchni

Preparat do mycia i konserwacji podłóg 1000ml BIAŁE KWIATY

Koncentrat do codziennego mycia podłóg twardych MC110. Przeznaczony do mycia ręcznego i maszynowego

Preparat do mycia i konserwacji podłóg 1000ml EXOTIC

Preparat do codziennego mycia i pielęgnacji podłóg z PCV, linoleum, lastriko, gresu, terakoty, marmuru, itp.

Preparat do mycia i konserwacji podłóg 1000ml OWOCE LEŚNE

Preparat do codziennego mycia i pielęgnacji podłóg z PCV, linoleum, lastriko, gresu, terakoty, marmuru, itp.

Preparat do mycia i konserwacji podłóg 1000ml POMARAŃCZA

Preparat do codziennego mycia i pielęgnacji podłóg z PCV, linoleum, lastriko, gresu, terakoty, marmuru, itp.

Antybakteryjny żel do mycia i odkamieniania sanitariatów 5L

Preparat w postaci żelu do codziennego mycia muszli klozetowych, pisuarów, bidetów, umywalek i armatury łazienkowej.

Pianka do mycia łazienek 5L

Gotowy do użycia preparat w formie pianki do czyszczenia kabin prysznicowych, brodzików, osłon plastikowych i szklanych

Preparat do czyszczenia powierzchni w przetwórstwie spoż. 5L

Silnie odtłuszczający preparat do czyszczenia wszystkich rodzajów wodoodpornych podłóg oraz wszelkich powierzchni wyposażenia w przetwórstwie spożywczym

W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl


Zespół Intermal.pl

Zobacz także

5 najczęstszych błędów przy używaniu chemii profesjonalnej

5 najczęstszych błędów przy używaniu chemii profesjonalnej

W dzisiejszym wpisie podzielimy się z wami tajnikami efektywnego i bezpiecznego korzystania z profesjonalnej chemii i podpowiemy, jak najefektywniej się nią…

Co to jest audyt i dlaczego warto z niego skorzystać?

Co to jest audyt i dlaczego warto z niego skorzystać?

Dobra rozmowa sprzedażowa skupia się wokół zrozumieniu potrzeb klienta a następnie zaoferowania mu najlepszych rozwiązań, które mogą być, ale nie zawsze…

Plan higieny

Plan higieny

Plan higieny jest kluczowym elementem dla firm i instytucji działających w sektorze spożywczym, sklepach, restauracjach, firmach sprzątających, cateringowych, hotelach oraz produkcji…