Czyściwa papierowe i tekstylne
Czyściwa odgrywają kluczową rolę w profesjonalnym utrzymaniu czystości, ale ich wybór nie zawsze jest oczywisty. Odpowiednio dobrane mogą nie tylko poprawić…
2024-10-11
To obszerny temat, który wymaga prześledzenia zmian zachodzących zarówno w prawodawstwie, jak i w postawach konsumentów. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi konieczności stosowania ekologicznych opakowań. Mówiąc o trendach, trzeba pamiętać, że Europa znajduje się w procesie wycofywania plastiku i stopniowej jego eliminacji na rzecz alternatywnych materiałów i surowców.
Nowe surowce mają zastąpić plastik, zachowując jednocześnie wszystkie jego zalety użytkowe, do których się przyzwyczailiśmy. Jednym z wyraźnych trendów jest stopniowa wymiana opakowań zawierających plastik na opakowania papierowe, które obecnie są właściwie jedyną alternatywą. Drugą opcją, która prawdopodobnie zdominuje rynek, będą monomateriały, czyli tworzywa i surowce nadające się do recyklingu. Na tym etapie najistotniejsza jest redukcja ilości plastiku na rzecz pojemników spełniających te same kryteria funkcjonalności, ale bez obciążania środowiska naturalnego.
Zakaz, który teoretycznie już istnieje, jest “sprytnie”, czytaj – nieuczciwie – omijany. Omijany z prostej przyczyny. Wróćmy do genezy. Pamiętamy, że styropian został zakazany z kilku powodów. Po pierwsze spieniany polistyren, czyli styropian, nie nadaje się w żadnej formie do recyklingu, czytaj, po użyciu może trafić tylko i wyłącznie na wysypisko. Ponadto zawiera substancje, o których dzisiaj już wiemy, że są szkodliwe dla ludzi, bo przenikają do jedzenia. I tu właśnie wracamy do samej idei dyrektywy zakazującej używanie EPS-u, czyli polistyrenu ekspandowanego, który jest szkodliwy. Sama dyrektywa, jak i jej implementacje w krajach europejskich zostały tak napisane, że tę dyrektywę właściwie wszyscy producenci w bardzo prosty sposób pominęli, zmieniając nazwę, tj. zmieniając literkę w nazwie EPS na XPS, robiąc do tego certyfikaty i – z racji tego, że wspomniane regulacje zostały napisane w taki właśnie sposób, zakaz jest ominięty i nadal można legalnie sprzedawać polistyren spieniony.
W najbliższym czasie – zarówno od strony ustawy SUP-owej, która miała zakazać używania styropianu, jak i od strony innych regulacji, czyli właśnie dopuszczalności użycia substancji, przepisy mają zostać zaostrzone. Jeśli rzeczywiście dojdzie do tego i zakaz używania opakowań do żywności PFAS-u zostanie wprowadzony, to wyeliminuje skutecznie styropian. W jakiej perspektywie czasowej to się stanie? Trudno mi powiedzieć. Na pewno planowane jest przyjęcie dyrektywy od nowego roku. Domyślać się możemy, że będzie obowiązywał okres przejściowy dla producentów europejskich. Czy będzie to dotyczyć także importerów? Nie wiadomo. Przepisy wciąż nie są doprecyzowane, natomiast do końca października ma powstać finalna wersja wspomnianej dyrektywy. I tu dochodzimy do konsumentów i ich wpływu na rynek. Jeśli zbudujemy w klientach końcowych świadomość, że styropian jest szkodliwy, to mimo braku dyrektyw czy backdoorów, oni sami zdecydują, że nie chcą używać styropianu, co finalnie wyeliminuje go z rynku.
Oczywiście, testowaliśmy te zamki, oceniając ich skuteczność i wygodę. Technologię produkcji i rozwiązania stworzył KGL, jednak modyfikacje i sugestie dotyczące ewentualnych poprawek były konsultowane z nami, a więc 6G. Śmiało możemy zaryzykować twierdzenie, że dzięki naszym sugestiom rozwiązania opracowane przez KGL zostały udoskonalone, zanim trafiły do masowej produkcji. Warto podkreślić, że na rynku polskim mamy wyłączność na te produkty, co dodatkowo potwierdza naszą rolę w całym procesie.
Po nasze innowacje sięgają zarówno najwięksi dostawcy cateringów i producenci, jak i mniejsze firmy działające na rozdrobnionym rynku lokalnym. Atuty, które oferują nasze produkty, trafiają po prostu w potrzeby branży i rozwiązują niektóre problemy. Wiadomo, że na najdrobniejszym rynku pewnym utrudnieniem i niedogodnością jest to, że trzeba liczyć się z ceną, ale to jest znowu powrót do tego, o czym rozmawialiśmy. Niższa cena opakowania generuje wyższe koszty z powodu strat w transporcie, opłat, których można uniknąć czy zminimalizować, więc finalnie – relacje ceny do produktu i wszystkich kosztów jest dyskusyjna.
Za jakością i standardem zawsze idzie cena, która oczywistych względów jest wyższa. Musimy się z tym liczyć, bo jest to naturalna konsekwencja zmian prawnych, nowych wymogów, które finansowo odczują zarówno producenci, jak i klienci. Chcąc być eko, chcąc oferować wyższy standard nie jesteśmy w stanie uciec od kosztownych inwestycji, które w dłuższej perspektywie zwrócą nam się w postaci czystszego środowiska.
W perspektywie długofalowej musimy zakładać, że ceny będą rosnąć, rokrocznie, bo wszystkie regulacje, które są wprowadzane uderzają w producentów opakowań tworzyw sztucznych i nakładają coraz wyższe opłaty, wymuszając na rynku tworzenie i korzystanie z systemów recyklingu. Tym sposobem dochodzimy do odpowiedzi na pytanie – kto korzysta z naszych opakowań? Firmy – duże i małe – które potrzebują jakości i zrównoważonych rozwiązań, które długofalowo wpisują się w ekologiczny nie trend tylko konieczność naszych czasów
W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl
Zespół Intermal.pl
Czyściwa odgrywają kluczową rolę w profesjonalnym utrzymaniu czystości, ale ich wybór nie zawsze jest oczywisty. Odpowiednio dobrane mogą nie tylko poprawić…
Poprawa standardów higieny dzięki mikrofibrze: Zastosowanie ścierek z mikrofibry może znacząco wpłynąć na efektywność sprzątania oraz podnieść standardy higieny w Twojej…
Systemy dozowania ręczników papierowych to nowoczesne rozwiązania, które nie tylko poprawiają higienę w miejscach publicznych, ale również pomagają optymalizować zużycie materiałów.…
Copyright © 2023 Intermal Opakowania Sp.J. | Projekt: eadesign.pl