Dzień frytek

Dzień frytek

Frytki - kruche, złociste i aromatyczne - są jednym z najpopularniejszych przysmaków na całym świecie. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy przy okazji Dnia Frytek nie opowiedzieli o tym, jak to wszystko się zaczęło.

Historia frytek

Dawno, dawno temu…
Początki nie tyle frytek, co ziemniaków, z których są zrobione, sięgają XVI wieku i – jak to często z warzywami bywa – wiążą się z okresem wielkich wypraw i odkrywania nowych lądów przez wielkich żeglarzy. Ta królująca dziś na europejskich stołach roślina pochodzi z Ameryki Południowej i została sprowadzone do Europy w latach 30tych XVI wieku. Za sprawą pięknego kwiatostany zyskała popularność jako ogrodowa roślina ozdobna, jednak szybko zwrócono uwagę na wartość odżywczą jej bulw.

Łatwość uprawy, obfite plony i stosunkowo niewielkie wymagania hodowlane sprawiły, że ziemniaki zyskały ogromną popularność w Europie, szczególnie dużym powodzeniem cieszyły się w: Holandii, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Mimo początkowych kontrowersji, braku zaufania do nieznanej rośliny, stopniowo zdobywały akceptację, zwłaszcza wśród biedniejszych warstw społecznych, które doceniły ich wartość odżywczą i łatwość uprawy. Dziś ziemniak stał się podstawowym składnikiem wielu potraw, wiele tradycyjnych dań, takich jak frytki, puree ziemniaczane, placki ziemniaczane czy zupy ziemniaczane, jest opartych właśnie na tym warzywie.

Frytki

Istnieje wiele teorii na temat tego, kto pierwszy wpadł na pomysł, żeby pokrojone w słupki ziemniaki wrzucić do gorącego oleju. Jedna z legend głosi, że frytki zostały wynalezione przez belgijskich rybaków, którzy smażyli kawałki ziemniaków zamiast ryb, gdy rzeki były zamarznięte i nie mogli łowić. Inna teoria mówi, że to francuscy kucharze na dworze Ludwika XIV rozpowszechnili frytki jako popularną potrawę.

Jedno co wiemy na pewno to to, że pierwsze wzmianki o frytkach w Belgii pochodzą z XVIII wieku, gdzie tamtejsi kucharze opracowali dwuetapową metodę smażenia frytek: najpierw krótkie smażenie w niskiej temperaturze, a następnie ponowne smażenie w wyższej temperaturze, dzięki czemu frytki uzyskiwały charakterystyczną chrupkość.

W XIX wiek to czas, kiedy frytki docierają do Ameryki Północnej i zyskują ogromną popularność. W 1853 roku amerykański przemysłowiec George Crum, pracujący jako kucharz w restauracji w Saratoga Springs w stanie Nowy Jork, przypadkowo wymyślił „Saratoga chips” – cienkie, chrupiące plasterki ziemniaczane, które dziś znamy jako czipsy…

Kropką nad i w historii frytek postawiły popularne amerykańskie sieci fastfood. Z serwowania frytek na wynos zrobiły swoisty rytuał, który trwale wpłynął na oblicze współczesnej gastronomii.

opakowania i akcesoria do frytek

Pojemnik tekturowy CERTYFIKAT na frytki 100g 500szt.

Tacka papierowa brązowa na frytki 7,5x13,5x3,7cm 100szt.

Rożek tekturowy z sosjerką z nadr. standardowym 500ml 25szt.

Pudełko BIO FOOD BOX 1100ml 21x15x5cm brązowe powleczone PLA biodegradowalne 280szt

Torebka papierowa "Frytki" 250szt.

Widelczyk do frytek drewno 8,5cm 1000szt.

W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl


Zespół Intermal.pl

Tagi :

tacki papierowe, torby papierowe, widelczyki

Zobacz także

Opakowania na wynos – przegląd produktów

Opakowania na wynos – przegląd produktów

Ponad rok temu uruchomiliśmy platformę zakupową b2b.intermal.pl, która w wygodny i przejrzysty sposób pozwala naszym klientom przeglądać stany magazynowe oraz wybierać…

Ekologiczne pojemniki do lodów

Ekologiczne pojemniki do lodów

Papierowe pojemniki do lodów są bardziej przyjazne dla środowiska niż plastikowe odpowiedniki. Papier jest biodegradowalny i nadaje się do recyklingu, co…

Plenerowy niezbędnik

Plenerowy niezbędnik

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a zatem czas na krótki przewodnik po naszej ofercie. Przyda się ona wszystkim tym, którzy już…