Dzień pizzy – od greckich polis
do pizzy z ananasem

Dzień pizzy – od greckich polis do pizzy z ananasem

Dziś obchodzimy Dzień Pizzy i dlatego postanowiliśmy was zabrać w podróż do początków dania, które podbiło i wciąż podbija serca smakoszy z całego świata.

Historia rozwoju ludzkości, kultury i sztuki, także tej kulinarnej, jest nierozerwalnie związana z losami narodów, plemion czy zwyczajów, które istniejąc obok siebie, przenikają się i nadpisują, tworząc zupełnie nową jakość. Ten proces dotyczy także popularnej dziś pizzy, w której na zawsze zapisał się ślad antycznego świata. Jak to możliwe?

Etruskowie i greckie polis

Uznawana za włoskie danie pizza tak naprawdę wywodzi się z kultury helleńskiej, a jej rodowód sięga okresu, kiedy to Etruskowie wraz z Grekami tworzyli kulturę, którą historycy sztuki nazywają sztuką etruską.
W czasach polis „pizza”, czy raczej jej wczesne wersje, była jedynie płaskim chlebem posmarowanym oliwą, doprawionym czosnkiem i ziołami. Smak, sytość, jaką dawała i przede wszystkim łatwość przyrządzania i wypieku sprawiły, że szybko zyskało popularność wśród Rzymian, szczególnie rzymskich legionistów, którzy – wiecznie w drodze – znaleźli rozwiązanie na toczący ich głód. Grecki płaski chleb szybko przyjął się wśród Rzymian i z czasem zyskał nową nazwę. Brzmiała ona focaccia.

Od focacci do pizzy

Rozwój floty, pierwsi wielcy żeglarze, tacy jak Vasco da Gama, Amerigo Vespucci czy Krzysztof Kolumb na zawsze zmienili obraz świata. Ich odkrycia, podbój nowych i nieznanych lądów przełożyły się na sprowadzenie do Europy dotąd niespotykanych smaków i aromatów. Po odkryciu Afryki na europejskich stołach zawitały egzotyczne owoce i warzywa, takie jak: kukurydza, papryka, ziemniaki i przede wszystkim pomidory, bez których nie byłoby współczesnej pizzy.

Margherita

Przyglądając się historii pizzy, nie sposób pominąć Margherity, która swoją nazwę zawdzięcza, królowej Marghericie i odwiedzinom (1889) pizzerii Brandi w Neapolu. Dla królowej Hiszpanii Pizzaiolo Rafaele Esposito stworzył specjalną pizzę, dekorując ja tak, aby zawierała trzy kolory nowej włoskiej flagi. Czerwień pomidora, biel mozzarelli i zieleń świeżej bazylii.

Co było potem…?

Potem były profesjonalne pudełka, pozwalające serwować pizzę na wynos, sosjerki na bezlik urozmaica czy smakowych i mercedesy, o których opowiadaliśmy ostatnio.

W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl


Zespół Intermal.pl

Tagi :

dzień pizzy, pizza