Tłusty czwartek
- historia smakiem pisana

Kolejny przysmak, który naznaczony jest historią antycznych podbojów i wielowiekowych przemian zachodzących w Europie.

Rzymianie. To u nich po raz pierwszy pojawił się przysmak, który dziś nazywamy pączkiem. Trudno powiedzieć, czy sami go wymyślili, czy jako smakosze, kolekcjonerzy i kronikarze, archiwizujący całą wiedzę świata, jego także zapożyczyli, a następnie zaadaptowali na własny użytek. Jedno co wiemy na pewno, to że pączek w zupełnie innej niż dzisiejsza formule podawany był podczas obchodów zimowo-wiosennego przesilenia, a więc święta niejako ”kościelnego”. Wyrabiano go wówczas z ciasta chlebowego, jednak zamiast marmolady czy innych słodkości, farszem był boczek lub słonina.

Upadek Imperium Romanum i ekspansja chrześcijaństwa sprawiły, że świat się zmieniał, dawne zdobycze intelektualne Rzymian trafiały do klasztorów, gdzie skrupulatnie przeglądane przez mnichów w poprawionej wersji wracały znów do świata. Tak było również z pączkiem. To właśnie mnisi byli tymi, którzy znaleźli dawne przepisy, nauczyli się wypiekać rzymskie pączki i dali ten przepis gminowi. Pączki stały się daniem zapustnym, tanim, smacznym i bogatym jednocześnie, idealnym, aby uczcić nimi ostatni tydzień karnawału i z pełnym brzuchem wejść w kontemplację Wielkiego Postu.

Jak był przepis?

Ciasto chlebowe nadziewane było słoniną, smażone na głębokim tłuszczu a następnie podawane z tzw. „omastą” zrobioną ze skwarek. Dzisiejsze pączki nazywano wówczas pampuchami lub kreplami. Pojawiały się przede wszystkim na stołach biedoty, prostych ludzi, których nie było stać na wykwintne dania. Wspomina o tym także Mikołaj Rej. W „Żywocie człowieka poczciwego„ datowanym na 1567/1568 pisze -”Mnieysi stanowie pieką kreple, więtsi torty”.

Wpływy arabskie

Kolejne zmiany i zawirowania geopolityczne sprawiły, że obok pączków na słono pojawiły się arabskie inspiracje, które przywędrowały do Europy około XVI wieku. Mięso zastąpiły migdały i orzechy, a jako polewy używano miodu. Przyjmuje się, że pączek we względnie współczesnej formie to dzieło Cecylii Krapf, która w swojej wiedeńskiej cukierni podawała drożdżowe kule nadziewane owocami. Ich lekkość, smak, nietypowość podbijały serca arystokracji, na zawsze zmieniając obliczę rzymskiego pączka…

PRZYKŁADY OPAKOWAŃ CUKIERNICZYCH Z NASZEJ OFERTY

Pudełko cukiernicze tekturowe
na pączki 300x400x80mm biało-brązowe

Pudełko cukiernicze tekturowe 180x180x90mm biało-brązowe z oknem 50szt.

Torba fałdowa biała 120x70/130x300+15 PYSZNA I ZDROWA KANAPKA
1000szt.

Torba fałdowa biała 150x60x370
1000szt.

Torba fałdowa szara 410x80x240mm 500szt.

Torba fałdowa SZARA 100x50x490 1000szt.

W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl


Zespół Intermal.pl

Tagi :

Opakowania cukiernicze, tłusty czwartek